Research by Faculty

BioMechanical/BioMedical Engineering


Jake Abbott – medical robotics

Don Bloswick – industrial ergonomics, occupational biomechanics, safety

Rebecca Brannon – computational methods for large strain elasticity and viscoelasticity

Brittany Coats – biomechanics of traumatic brain and eye injury, pediatrics

Bruce Gale – MEMS, microfluidics, bioMEMS

Jim Guilkey – mechanical characterization of multi-cellular constructs

Andrew Merryweather – injury biomechanics of falls and movement disorders, musculoskeletal modeling, motion analysis

Ken Monson – head injury biomechanics, blood vessels mechanics

Bart Raeymaekers – orthopedic implants

Bob Roemer – biomedical systems

Composite Materials


Dan Adams – mechanics of composite materials, micromechanics, damage mechanics

Rebecca Brannon – computational multiscale and homogenization methods for large-deformation of intrinsically textured media such as jointed rocks and fiber composites or for induced texture such as oriented cracking

Controls


Jake Abbott – haptics, wireless magnetic control

Kam Leang –  Feedforward and feedback control, nonlinear controls

Stephen Mascaro – human-machine systems

Sanford Meek – biocontrol systems

Mark Minor – control of robotic systems

Will Provancher – haptics

Bob Roemer  – biomedical systems

Design


Jake Abbott – robotics, medical systems, haptic interfaces

Kam Leang – Robotics, mechanical design, compliant mechanisms, smart materials and structures

Stephen Mascaro – biological mechatronics, wet robotics

Andrew Merryweather – design of assistive technology for disability and rehabilitation, wearable assistive devices

Will Provancher – design, tactile sensing and feedback

Bart Raeymaekers – tribology, precision engineering

Bob Roemer  – biomedical systems

Energy & Environment


Kuan Chen – energy system optimization, solar energy, thermoelectrics

Mathieu Francoeur – radiative transfer

Eric Pardyjak  – wind energy

Keunhan (Kay) Park – photovoltaics, thermophotovoltaics, solar thermal, osmosis power generation

Kent Udell – energy production, sustainable energy use, subsurface energy storage, soil and groundwater clean-up

Ergonomics & Safety


Don Bloswick – ergonomics, occupational biomechanics, rehabilitation ergonomics

Andrew Merryweather – advanced ergonomics and injury biomechanics, occupational safety and health solutions and design, human factors engineering

Fluid Mechanics


Tim Ameel – microscale fluid dynamics

Rebecca Brannon – computational methods for fluid-structure interactions

Kuan Chen – aerodynamics, propulsion

Todd Harman – computational fluid dynamics and fluid-structure interaction

Patrick McMurtry – computational fluid dynamics, turbulent mixing, fluid-structure interaction

Meredith Metzger – turbulent boundary layers, pollutant dispersion, sensor development, unmanned aerial vehicles, sensitivity analysis

Eric Pardyjak – atmospheric turbulence, urban fluid mechanics, stratified flows

Rob Stoll – computational fluid dynamics, LES, atmospheric turbulence, fluid mechanics in biological systems

Kent Udell – multiphase flow, interfacial phenomena, porous media

Heat Transfer


Tim Ameel  – microscale convection, heat exchangers

Kuan Chen – conduction in thin films, thermodiodes

Mathieu Francoeur  – near-field thermal radiation

Keunhan (Kay) Park – micro/nanoscale heat transfer, nanoscale thermal metrology

Bob Roemer  – bio heat transfer

Kent Udell – phase change, microscale heat transfer, porous media

Manufacturing


A.K. Balaji – CAD/CAM, modeling of machining processes, process planning

Bart Raeymaekers – nanomanufacturing

Wenda Tan – laser-based manufacturing

Microsystems & Nanosystems


Tim Ameel – microfluidic systems

Jiyoung Chang – MEM.NEMS, 2D materials, flexible/wearable electronics

Kuan Chen – miniature energy systems, themal sensors and actuators

Mathieu Francoeur  – nanoscale-gap thermophotovoltaic power generators

Bruce Gale – MEMS, microfluidics, bioMEMS

Kam Leang – Micro- and nano-positioning, scanning probe microscopy

Keunhan (Kay) Park – M/NEMS, nanoscale imaging and spectroscopy, tip-based thermal engineering

Thermodynamics


Tim Ameel  – microscale phase change processes

Rebecca Brannon – thermodynamic consistency in solid mechanics and high-pressure equations of state

Kuan Chen – plasmas, non-equilibrium thermodynamics

Keunhan (Kay) Park – energy conversion

Kent Udell – energy conversion, phase change

Robotics


Jake Abbott – medical robotics, haptics

Kam Leang – Aerial robots, autonomous systems

Stephen Mascaro – human-machine systems, wet robotics

Sanford Meek – prosthetics

Mark Minor – mobile robots

Will Provancher – development of smart materials in robotics

 

Solid Mechanics


Dan Adams – damage mechanics, micromechanics

Rebecca Brannon – high-rate large-deformation computational inelasticity

Brittany Coats – biomechanics of traumatic brain and eye injury, pediatrics

Larry DeVries – adhesion, polymers, mechanical properties of materials

Jim Guilkey – computational mechanics and fluid-structure interaction

Ken Monson – biomechanics